VELIKA ISTRAGA RASTRGANA JE NA PUNO MANJIH ISTRAŽNIH POSTUPAKA I RASPOREĐENA U ODO-a U MJESTIMA STANOVANJA OŠTEĆENIH
Zamjenik ravnatelja USKOK-a Slobodan Šašić razgovarao je danas sa građanskim predstavnikom financijskih žrtava Raiffaisen zadruga i štedionica Nenadom Koljaja i sa tajnicom HAZUD-a i likvidatoricom Udruge Veronika Vere – Nadom Landeka u vezi istrage oko Raiffaisen zadruga. Obavijestio je da su svi predmeti iz USKOK-a premješteni na rješavanje u PN USKOK, a da su oni preraspodijelili predmete po općinskim državnim odvjetništvima i to po mjestima stanovanja pojedinih oštećenika. Nakon što policijske postaje prema uputama nadležnih općinskih državnih odvjetništava završe istražni postupak, nadležno općinsko državno odvjetništvo će ili pokrenuti kazneni progon po službenoj dužnosti ili odbiti kaznene prijave. U tom slučaju će oštećenici imati pravo, prema Zakonu o kaznenom postupku, sami nastaviti kazneni progon.
Na prvi pogled veoma razočarano pratio je Koljaja izlaganje zamjenika ravnatelja USKOK-a, naročito u onom dijelu u kojem je tumačio, kako prema trenutnom stanju u ovim predmetima sve upućuje da ugovori o kreditima koji su sklopljeni u Austriji, a koje su građani potpisali dobrovoljno, uz unaprijed poznatu a i povoljnu kamatu, prema dosadašnjim izvidima baš i nemaju uvjeta za utvrđivanje kaznene odgovorosti davateljima kredita.
„U ovim predmetima, kaznenu odgovornost u odnosu na zakone i propise u RH mogu eventualno imati posrednici tih štedionica i zadruga koji su na području Republike Hrvatske isplaćivali novac, i dio provizije zadržali za sebe a nisu prijavili prihode, te su vjerovatno utajili porez. To je mali dio posrednika i odvjetnika s područja Hrvatske. Ostali, koji su poslovali u Austriji i tamo sklapali ugovore o kreditima i isplaćivali novac u Austriji nisu povrijedili hrvatske zakone” rekao je Šašić.
„Iako brojne žrtve, njih oko 282 koliko ih je predalo kaznene prijave, tvrde da su i bilježnici i odvjetnici postupali nezakonito, naše je mišljenje, a i Zakon tako propisuje, da javni bilježnici nisu dužni kontrolirati sadržaj koji ovjeravaju, već isti samo ovjeravaju potpis, dok su odvjetnici bili opunomoćeni od stranih štedionica i zadruga te time nisu prekršili zakon“, objašnjavao je strpljivo zamjenik ravnatelja USKOK-a.
Odvjetnici koji su isplaćivali kredite u Hrvatskoj potom naplaćivali rate kredita na svoj žiro račun, te obavljali financijsko poslovanje umjesto banaka – napravili su određene nezakonite radnje za koje će se u postupku utvrditi koje su -izložio je.
Na Landekin upit o zemljišno knjižnim izvadcima iz kojih se vidi da su umjesto Raiffaisen štedionice upisana druga trgovačka društva i fizičke osobe sličnih imena, te da su za te upise dobili u Hrvatskoj privremene OIB-e, pa čak i rodni i list iz Matičnog ureda Medvešćak kako bi se izvršio upis prava vlasništva u zemljišne knjige hipotekarnih vjerovnika kao drugih pravnih i fizičkih osoba. Šašić je potvrdio da su takvi postupci sasvim sigurno u određenoj mjeri nezakoniti te da u takvom postupanju postoje i elementi kaznenih djela, međutim to su pojedinačni slučajevi te ne spadaju u nadležnost USKOK-a, istaknuo je.
„Narodna banka Republike Hrvatske dostavila je svoje stručno mišljenje u kojem stoji da su se građani Hrvatske mogli zaduživati i izvan Hrvatske u bilo kojoj državi, te za takve aktivnosti nije bilo nikakve zakonske zapreke jer isti nisu bili zabranjeni. Sporno bi moglo biti to što građani nisu nakon podizanja kredita prijavili ugovore HNB-u, međutim, to nije tako strašan propust jer HNB prijavu ugovora o kreditima treba samo radi statističkih podataka i praćenja financijskog toka“ pojasnio je Šašić.
Kako već sama istraga dugo traje, a neizvjesno je kada će i biti okončana, te koji će ishod biti za oštećenike i ovršenike (ovršni postupci i deložacije provode se bez zastoja), najbolje je da se svaki oštećenik, ukoliko smatra da postoje nepravilnosti po pitanju ugovora o kreditu, kamate ili obračuna, da samostalno podigne tužbu pred općinskim sudom radi ništetnosti ugovora o kreditu ili solemnizirane isprave, te nek zabilježi spor na svojim nekretninama radi zaštite nekretnine do okončanja spora – preporučio je Šašić.
Pri tom je objasnio, kako je dugo vremena potrošio analizirajući ugovore, proučavajući gotovo sve predmete, te da je utvrdio da su ugovori u zakonskim granicima, potpisanim svojom voljom od strane dužnika, uz ugovorenu kamatu koja je puno niža od kamate koju nude banke i štedionice u Hrvatskoj, a da su prema izjavama oštećenika gotovo svi ugovori o kreditu potpisani u Austriji, i tamo je isplaćen novac, čime je čitam posao gotovo i legalan s obzirom da su Raiffaisen štedionice i zadruge legalno registrirane u Austriji za financijsko poslovanje i nisu poslovale na području Hrvatske. Ako postoji kazneno djelo onda je to eventualno kazneno djelo prijevare koje varira od slučaja do slučaja, a o čemu će odlučivati Općinska državna odvjetništva. Preporučuje se oštećenicima koji su predali kaznene prijave USKOK-u da se informiraju kod nadležnih državnih odvjetništava o stanju predmeta.
Sam kazneni postupak neće puno pomoći niti jednom oštećeniku da sačuva nekretninu ili da dobije odštetu za prekomjerno oduzeto, pa se preporučuju građanske parnice pred općinskim sudovima za rješavanje tog problema – rekao je na kraju.
Na pitanje što je s kreditima za koje su ugovori sklopljeni u Hrvatskoj, novac također isplaćen u Hrvatskoj, a što su sve u Hrvatskoj obavljali posrednici (odvjetnici i drugi) u ime austrijskih banaka, štedionica i zadruga, a takve radnje su protivne zakonima Republike Hrvatske, rečeno je da za takve poslove eventualno mogu odgovorati posrednici, o čemu će se točnije znati po okončanju izvida koje za sada provode ODO i MUP. Slobodan Šašić preporučio je i da dužnici Raiffaisen zadruga i štedionica, te dužnici Posojilnice bank i drugih kod kojih su se zaduživali stupe u pregovore radi nagodbe i otpisa dijela kamate kako bi eventualno izbjegli ovršne postupke. Pogreška je, rekao je, što su mnogi došli u zabludu pa su nakon podnošenja kaznenih prijava i velike medijske kampanje protiv ovih financijskih ustanova prestali plaćati svoje rate a zbog čega su vjerovnici – pokrenuli ovršne postupke i podigli tužbe protiv dužnika čime se situacija za njih dodatno zakomplicirala.
S obzirom na alarmantno stanje u DORH-u koji nema novca za redovno poslovanje i za plaćanje sudskih vještaka sasvim je jasno da je teret istrage i sudskih postupaka i ovaj put pao na leđa građana koji u privatnim građanskim parnicama imaju obvezu podmiriti sve sudske troškove unaprijed dok u kaznenim postupcima, ukoliko se dokaže krivnja, sav trošak pada na teret okrivljenog.
U međuvremenu je na snagu stupio Novi ovršni zakon (01. rujna 2014. godine) koji je prema ovršenicima daleko nemilosrdniji nego li prethodni http://www.hazud.hr/velika-zabluda-ovrsni-zakon-koji-stupa-na-snagu-01-rujna-2014-godine-ne-moze-pomoci-zrtvama-organizirane-pljacke-od-strane-kreditnih-ureda-i-laznih-banaka/.
Zbog nedostatka adekvatne pravne zaštite, i zbog opasnosti da veliki broj građana do završetka ovih istraga ostanu bez svojih domova, predstavnici dužnika Raiffaisen štedionica, zadruga i drugih banaka iz Austrije odlučili su podnijeti grupnu tužbu Europskom sudu u Luxembourg na što imaju pravo nakon što je Hrvatska postala članica Europske unije.
ALARMANTNO STANJE; DORH nema novca za vještake
Na kraju dana HRT je objavio vijest da DORH nema novca niti za najnužnije potrebe, te da duguju visok iznos novca sudskim vještacima.
Jasno je da je DORH-u pod ovim uvjetima jako teško poslovati, međutim, još je jasnije, da niti građani, bez poštivanja njihovih prava opisanih i propisanih Zakonom, vrlo teško ista mogu ostvariti, a još manje očuvati svoju egzistenciju i dom u kojem žive.
Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan ocijenio je da novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP) nije doveo do očekivanog ubrzanja postupka.
Podnoseći godišnje izvješće o radu državnih odvjetništava saborskom Odboru za pravosuđe Cvitan je upozorio da je Državno odvjetništvo (DORH) preuzelo 358 predmeta započetih po starom zakonu, koji obuhvaćaju ukupno 914 osumnjičenih osoba.
Ni jedna od tih istraga nije mlađa od tri godine, a neke su starije od 10 godina. Imamo jedan ozbiljni gospodarski predmet u kojem nije poduzeta ni jedna istražna radnja, ustvrdio je Cvitan.
Upozorio je da stare istrage DORH mora dovršiti u šest mjeseci te da je posebno alarmantno stanje u zagrebačkom općinskom i županijskom državnom odvjetništvu, zbog čega razmišlja da te predmete rasporedi na druga državna odvjetništva.
“Zvonom na uzbunu” nazvao je podatak da je broj kaznenih prijava protiv nepoznatog počinitelja prvi put veći od broja kaznenih prijava protiv poznatih počinitelja. Kao “tamnu zonu” označio je gospodarski kriminalitet, korupciju na lokalnoj razini te trgovanje ljudima i drogom, a najavio je da će se zbog toga uskoro sastati s ravnateljem policije.
Naglasio je da je DORH-u važna suradnja drugih državnih tijela jer, kako je upozorio, medijske napise ili izjave u Saboru o kriminalu ne prate i odgovarajuće kaznene prijave.
Cvitan se požalio i da DORH vještacima duguje 8,4 milijuna kuna. “Jedan nas je vještak pismom zamolio da mu platimo barem PDV koji je sam uplatio u svibnju”, naveo je Cvitan te upozorio da bi, ne nađe li se za to novac u rebalansu proračuna, vještaci mogli početi otkazivati suradnju.
VEZANI ČLANCI;
Nada Landeka