Vladimir Trušćek i Marijana Trušćek preko svojih propalih tvrtki vrte milijune koji nestaju, sve na štetu građana Republike Hrvatske
Jesu li uspješni u svojim malverzacijama zahvaljujući tome što su miljenici HDZ-ove vlasti i Države?
Eksluzivno objavljujemo „poduzetnički razvoj“ Vladimira Trušćeka kojeg je na poslovnom tronu naslijedila kćerka Marijana Trušćek Benković, ili točnije objavljujemo čarobni krug stjecanja imovine čitave obitelji Trušćek koji za svoj status i pozamašnu imovinu mogu zahvaliti isključivo Državi i građanima Hrvatske koji ih financiraju već punih 30 godina
Iz sadržaja ovog teksta mogu se donijeti dva zaključka. Za uspjeh u hrvatskom gospodarstvu moraš imati dobru suradnju sa političarima i sa stečajnim upraviteljima. To je prvi korak prema uspjehu.
Prvi svoj uspjeh Vladimir Trušćek može zahvaliti odličnoj suradnji sa čelnicima Hrvatske poštanske banke, Hrvatske banke za obnovu i razvitak, propalog Hrvatskog fonda za privatizaciju, kvalitetnom dogovoru sa stečajnim upraviteljem Šket Darkom, a možda je u svemu doprinijelo i članstvo u HDZ-u, i minimalna donacija od 10.000,00 kn.
Vladimir Trušćek osnovao je Arenu d.o.o. sa sjedištem u Križevcima davne 1996. godine. Tvrtka se bavila proizvodnjom dvoslojnog parketa i u vlasništvu je imala tvorničke hale i skladišta u Križevcima. 11. veljače 2004. godine otvoren je stečaj nad tim društvom, obzirom da su obveze društva premašile 300.000.000,00 kn. Potraživanje Hrvatske poštanske banke, Hrvatske banke za obnovu i razvitak i Hrvatskog fonda za zapošljavanje premašivala su polovinu tog iznosa. Iako je Arena d.o.o. imala značajnu imovinu, 2007. godine stečaj je obustavljen i zaključen obzirom da je stečajni upravitelj Darko Šket prijavio nedostatnost stečajne mase.
Doista čudi loše poslovanje Arene d.o.o. obzirom na resurse koje je posjedovala i velike iznose kredita pa i bespovratnih sredstava kojima je financijsko stanje neprekidno popravljano, tim više je predsjednik Nadzornog odbora bio Petar Tonković iz Fonda za razvoj i zapošljavanje, Marija Prskalo iz Hrvatske poštanske banke d.d., i mnoga druga poznata imena iz područja hrvatskog gospodarstva.
Nekretnine u vlasništvu Arene d.o.o. prodane su na petoj dražbi za 15.000.000,00 kn vjerovniku Hrvatskoj poštanskoj banci čime je namiren samo dio potraživanja koje je iznosilo 130.000.000,00 kn, dok su potraživanja Hrvatske banke za obnovu i razvitak i Hrvatskog fonda za razvoj i zapošljavanje ostala nenamirena.
Hrvatska poštanska banka upisana je u zemljišnim knjigama kao vlasnik nekretnina koje su ranije bile u vlasništvu stečajnog dužnika Arena d.o.o., ali za vlasnike propale tvrtke ništa se nije promijenilo
Tijekom čitavog perioda provedbe stečajnog postupka, stečajni upravitelj Darko Šket solidno je surađivao sa bivšom upravom, te je uprava tvrtke Arena d.o.o. nastavila obavljati sve poslove kao da se ništa nije dogodilo. Istovremeno je Vladimir Trušćek zajedno sa članovima svoje obitelji osnovao više poduzeća koja su sva imala sjedište i poslovala na istoj lokaciji. Trgovačko društvo Mopar d.o.o., Raven d.o.o., Monolitinvest Samobor d.o.o., Monolit d.o.o., Ferreti keramika d.o.o., Izopan d.o.o.. Članovi uprave navedenih društava su i članovi obitelji Trušćek, supruga, dvije kćerke, i drugi članovi obitelji. Sva ta društva nastavila su istim putem kao i prethodno društvo Arena Križevci. Iz podataka dostupnih na stranicama FINA, Predstečajne nagodbe vidljivo je da je društvu Monolit d.o.o. odobrena predstečajna nagodba za prijavljena dugovanja u iznosu od 24.336.403,00 kn, društvu Raven d.o.o. odobrena je predstečajna nagodba za iznos dugovanja od 6.879.338,00 kn, društvu Mopar d.o.o. za iznos 43.508.783,00 kn. Najzanimljivija situacija iz tih predstečajnih nagodbi koje su osmišljene radi očuvanja radnih mjesta je što niti jedna od ovih tvrtki nije imala zaposlenih, u neprekidnoj blokadi su od 2009. godine, dok su predstečajne nagodbe odobrene zahvaljujući fiktivnim ugovorima o pozajmicama koje je sastavio Vladimir Trušćek kao odgovorna osoba u svim društvima, koja su unatoč višegodišnjoj blokadi i bez obavljanja djelatnosti jedno drugome posuđivali milijunske iznose, koji sežu i do 14 milijuna kn i na taj način nadglasali Ministarstvo financija. Zahvaljujući nadglasavanju vjerovnika neistinitim i fiktivnim ugovorima (za koje se prostim okom može uočiti da su „uređivani“), tim trgovačkim društvima u predstečajnim nagodbama odobren je oprost dugova veći od 65.000.000,00 kn.
Prema Planu financijskog i operativnog restrukturiranja za razdoblje od 2013. godine do 2017. godine najvažniju ulogu u restrukturiranju trebalo je imati društvo Monolitinvest d.o.o., vlasništvo iste osobe Vladimira Trušćeka za vrijeme predstečajne nagodbe, a sada vlasništvo Marijane Trušćek Benković, njegove kćerke. Prema tom Planu Monolitinvest d.o.o. trebao je preuzeti veći dio obveza prema vjerovnicima, no ništa od toga se nije dogodilo i gotovo svi vjerovnici koji su prijavili potraživanja u predstečajnoj nagodbi ostali su nenamireni.
Monolitinvest d.o.o. posluje na nekretninama koje su vlasništvo Hrvatske poštanske banke stečene rješenjem o dosudi u ovršnom postupku nad Arena d.o.o. koje je bilo u vlasništvu istih članova uprave kao i Monolitinvest d.o.o.
Istražujući povijest poslovanja tih društava evidentno je da svi posluju u prostoru koje pripada Hrvatskoj poštanskoj banci koja je nekretnine stekla kupnjom u stečajnom postupku nad Arena Križevci, propalom tvrtkom istoga Vladimira Trušćeka.
Do danas je javnosti nepoznato koliko plaćaju, i plaćaju li uopće najamninu nekretnina u vlasništvu Hrvatske poštanske banke, tim više što u obveznim godišnjim izvještajima objavljenim na stranicama FINE navodi se da Monolitinvest d.o.o. posjeduje vlastite nekretine, postrojenja i zemljišta dok se istragom u zemljišnim knjigama i katastru pronalazi informacija da su nekretnine u vlasništvu Hrvatske poštanske banke.
Je li im Hrvatska poštanska banka nekretnine na kojima je bila upisana i nadhipoteka Hrvatske banke za obnovu i razvitak poklonila?
Nakon odobrenja predstečajne nagodbe nad trgovačkim društvom Raven d.o.o. otvoren je stečaj obzirom da niti jedna od stavki iz Plana financijskog restrukturiranja, osim oprosta dugova nije realizana. Na nekretnini u vlasništvu Raven d.o.o. bilo je upisano založno pravo u korist Fonda za zapošljavanje u iznosu 19.000.000,00 kn i to temeljem Ugovora o dugoročnom kreditu od 03.03.2006. godine uz 0% kamatu. Naravno da niti jedna kuna od toga duga nije vraćena Fondu za razvoj i zapošljavanje dok je nekretnina u vlasništvu Raven d.o.o. prodana u stečajnom postupku za simbolično nisku cijenu. Tijekom stečajnog postupka dogodila se i provala u tvorničke prostorije, te su otuđene pokretnine i strojevi.
Trgovačko društvo Mopar d.o.o. pripojeno je društvu Monolit d.o.o. pa prema podacima iz predstečajne nagodbe, obzirom na prijavljena dugovanja, trgovačko društvo Monolit d.o.o. ima obveze prema vjerovnicima veće od 70.000.000,00 kn. Monolit d.o.o. osnivač je i Monolitinvest d.o.o. koje isto tako duguje vjerovnicima iznos od 5.586.164.000,00 kn pa bi se prije moglo reći da su ta društva tvornica dugova, a ne tvornica parketa.
Revizija Državnog ureda za reviziju nad Ministarstvom gospodarstva rada i poduzetništva 2011 godine otkriva da je Fond za razvoj i zapošljavanje dodijelio poduzetnicima 1.425.880.851,00 kn. Od ukupnog iznosa vraćeno je svega 10%. U knjigama Fonda nisu bila evidentirana potraživanja za kamate za navedene kredite, nisu vodili poslovne knjige, nisu uredno evidentirali kredite ni knjižili kamate, imovinu su sa godinama u poslovnim knjigama zametnuli, a nema ni osuđenih nad kojima je još prije nekoliko godina podignuta optužnica.
Iz svega naprijed opisanog očigledno je da su zaboravili i na trgovačka društva Trušćekovih koji se na račun zaboravljivosti uspješno bogate i kapital unose u privatnu imovinu. Tako je Marijana Trušćek Benković iako vlasnica trgovačkog društva za koje je u stečajnom postupku otvorenom 07. listopada 2021. godine utvrđeno da ima preko 45.000.000,00 kn duga prema vjerovnicima stekla nekoliko vrijednih nekretnina u periodu od 2019. godine do 2021. godine koje glase na njezino ime.
Iako su sredstva pribavljena iz poslovanja propalih trgovačkih društava kompenzacijama i cesijama prenešena na račun trgovačkog društva Monolitinvest d.o.o. koje je nastupilo u predstečajnim nagodbama kao jamac, istovremeno dok Monolitinvest d.o.o. knjiži dobit od preko 6 milijuna kn, povezana društva knjiže desetak i više milijuna kuna dugova.
2017.godine FINA je po službenoj dužnosti podnijela zahtjev za otvaranje stečajnog postupka nad Monolit d.o.o.. Vjerovnik Ministarstvo financija koje potražuje više od 19 milijuna kn, predložilo je, pa povuklo stečaj, što se do sada gotovo nikada nije dogodilo.
7. listopada 2021. godine Trgovački sud u Bjelovaru ipak otvara stečaj nad Monolit d.o.o. kojem je pripojen i Mopar d.o.o., za stečajnog upravitelja imenuje Branka Valentića
Prema podacima iz Izvješća koje je sastavio stečajni upravitelj i elaborirao na izvještajnom ročištu 14. siječnja 2022. godine gotovo sve nekretnine u vlasništvu stečajnog dužnika Monolit d.o.o. iznajmljene su društvu Monolitinvest d.o.o. koje je u vlasništvu Marijane Trušćek Benković koja je i vlasnica propalih društava.
Tvornicu za preradu drva stečajni upravitelj Valentić iznajmio im je za 1.000 kn mjesečno, dok je za zalihe čija je knjigovodstvena procjena 7.500.000,00 kn utvrdio da su neupotrebljive „jer su deset godina skladištene na snijegu i kiši“.
Zaključuje da se povijest ponavlja, tim više što su nekretnine stečajnog dužnika procijenjene na 12.000.000,00 kn, dok su potraživanja vjerovnika veća od 45.000.000,00 kn.
Hoće li se konačno glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek probuditi i naložiti da se brojne kaznene prijave protiv Trušćeka izvade iz ladice?