S optimizmom u Novu 2017. godinu.
To je preporuka svih političara i većine civilnih udruga ali i u propovijedima uz dodatak da se molimo za Božju pomoć.
Može li se u svakodnevnom životu biti toliki optimist? Mislim da teško. Kako da se zaborave represije i nepravde u komunizmu, ubijanje mnogih sunarodnjaka pa i težak domovinski obrambeni rat.Sve te tegobe i žalosti nas prate u podsvijesti, pogotovo jer ništa nije bar donekle razjašnjeno i definirano. Veliki optimisti mogu biti ratni profiteri i političari koji nisu nikoga izgubili niti im je nešto pokradeno a do danas nevraćeno.
Uz sve to bi mogli i biti optimističniji kada bi mogli vjerovati vladajućim političarima. Kad god nam se pokaže jedna nada, onda nas drugi dan poklope s drugim izjavama i djelima. Tako smo uvjereni da za sve naše probleme nije kriva EU sa svojim propisima i diktatima, niti netko drugi već mi sami sa svojom pasivnošću i sve naše vladajuće kaste.
Počelo je s imenovanjem nove ministrice kulture i ne poštivanjem volje birača.
Premijer je osnovao komisiju za analizu pozdrava:“Za dom spremni“. Iz tiska saznajemo da će se legalizirati „Za dom Spremni“, a ujedno i pozdrav „Smrt fašizmu-sloboda narodu“, a zabraniti peterokraka. Ne želim nabrajati što se je sve radilo pod „smrt fašizmu-sloboda narodu“. Podsjećam na razdoblje INFORMBIRO-a. Zatvarali su se ranije indoktrinirani komunisti koji nisu preko noći mogli slijediti Titovu novu politiku. Obitelji nisu znale kamo su završili dok nisu primili dopisnice s pozdravom i adresom na koju su mogli odgovoriti. Adresa je glasila „Smrt fašizmu-sloboda narodu“ bez naznake mjesta. Ali znali su barem da su živi. Kome sve to služi? Ponovnim prepirkama ukoliko će se komisija baviti samo pozdravima,znakovljem,kapama itd. Ako će pak komisija istražiti našu povijest, bar nakon 1918. i predložiti donekle istinitu povijest bez utjecaja raznih političkih utjecaja, onda se možemo nadati smirivanju raznih strasti.Pozdrav „Za dom spremni“ je postojao prije NDH.
Ne možemo zaboraviti Sporazum Sanader-Pupovac, Stanimirović i Gajica od 10.siječnja 2008. na osnovi kojeg je Sanader osnovao svoju tadašnju vladu, tj. kupio je glasove u HS-u. Ujedno je podcijenio uspjeh branitelja i domoljuba, a pogotovo zanemario ratna razaranja i žrtve.
- Jadranka Kosor se je u Poglavlju 23 pohvalila da u policiji već radi 5% pripadnika srpske manjine.
G Plenković je udovoljio zahtjevu Pupovca pa je kao tajnike ili ne znam još u kojim funkcijama u ministarstvima zaposlio, koliko sam saznala iz medija, 6 pripadnika srpske manjine. Prema Google podacima sada u Hrvatskoj živi 4,2% pripadnike srpske manjine pa bi uz najbolje namjere mogao u svih 19 ministarstava biti zaposlen samo jedan tajnik iz srpske manjine. Može li se suvereno vladati državom kupovinom saborskih glasova? U jednoj pravno uređenoj državi u kojoj se poštuju ljudska prava i prava manjina treba vladati ustavno pravo po kojem su pred zakonom svi jednaki. Kod zapošljavanja u državne institucije bi trebao biti uvjet stručnosti i iskustvo, a ne politička ili manjinska pripadnost.
SD od 15.12.2016. „Plenković ne će popustiti, a Biden samo neka zove“. G. Plenković je bio odlučan da Srbija treba riješiti pitanje udžbenika ako misli započeti treće pregovore za ulazak u EU.Navodi se je još pet neriješenih pitanja i to su: – zaštita Hrvata u Srbiji, – nestali u ratu, – univerzalna jurisdikcija, – granica između dviju zemalja i – opljačkana imovina. Premda se nije navodilo i plaćanje ratne štete ili bar traženje planova o položenim minama na tlu Hrvatske i ako zaboravimo da je Hrvatska dozvolila otvaranje poglavlja 23 o pravosuđu bez ijednog uvjeta koji bi Srbija morala prije ispuniti, poveselili smo se da konačno imamo odlučnog premijera. Na kraju smo ukinuli blokadu jer je Srbija nakon mnogih vrijeđanja pristala osnovcima dati udžbenike na latinici uz nepoznanicu radi li se o srpskim programima ili će preuzeti hrvatske udžbenike.
PLAĆANJE RATNE ŠTETE JE I DALJE TABU TEMA, ZAPRAVO ZABRANJENA
Hrvatski sabor je mislim čak jednoglasno izglasao da se odstupa od arbitražnog postupka u svezi granice između Slovenije i Hrvatske radi nepravilnosti u radu te komisije. Iz medija saznajemo da arbitraža i dalje radi i da će donijeti odluku do kraja ove godine. Je li jednostrano ponovno postavljanje dvostruke žice na granici SL i HR u duhu budućeg arbitražnog rješenja? Je li žica djelomično postavljena i na hrvatskom teritoriju? Na koji način Hrvatska štiti svoje građane uz granicu i njihov pristup svojim parcelama na Slovenskoj strani? Ne poštivanje odluke Hrvatskog sabora neminovno nas navodi na razmišljanje jesmo li suverena država ili nam kroje ponovno udruživanje u neki blok država na Balkanu ali bez Slovenije? Tobože sve radi sprječavanja ruskog utjecaja na tom prostoru – koje iluzije. Naš ministar vanjskih poslova izjavljuje da se to pitanje mora riješiti bilateralnim dogovorima. Možda on za vrijeme ranijih bilateralnih razgovora nije živio u Hrvatskoj pa ne zna njihov ishod. Ne pada mu na pamet da zatraži konačno i obvezujuće rješenje na sudu u Hamburgu ili Haagu, pa da završi ta trakavica koja svako malo izaziva netrpeljivost između dvaju susjedna naroda.
Sabornik g.Bulj – glas naroda je bio najgrlatiji za vrijeme prošle vlade u zahtjevu poštenja političara i u kritici g. Karamarka. Do danas nisam iz medija saznala koje je kriminalne radnje počinio g.Karamarko. Sada je ponovno najglasniji protiv prodaje 25% HEP-ovih dionica, traži referendum naroda o toj prodaji, traži se nadopuna Ustava RH-e itd.Da bi građani mogli dati objektivno svoje mišljenje o toj prodaji vlada bi morala javno objaviti točan izračun o dobiti te prodaje kao i još neku varijantu za otkup MOL-ovih dionica, kao koja je korist od te prodaje, koliko se mora investirati u INU u hrvatskom vlasništvu, kolike su točne rezerve plina i nafte itd. Jesu li dionice MOL-a slobodne za prodaju i jesu li ponuđene? Samo vikati da je HEP zlatna koka koja je imala 2 milijarde dobiti nije dovoljno. HEP je bio monopolističko poduzeće u komunizmu i poslije. Zbog čega su neka sela bez električne energije, bez obzira stanuju li u njima Hrvati ili manjine? Zbog čega mnogi glavni gradovi županija imaju zastarjelu niskonaponsku gradsku mrežu?
G.Bulj bi bio glas naroda kada bi predložio da se po hitnom postupku urede birački spiskovi, da se donese novi zakon o referendumu sa smanjenim potrebnim brojem potpisa za raspis referenduma (n.pr. kao u Švicarskoj), da se izradi novi zakon o izborima sličan EU državama i predloži Vladi, HEP-u i ostalim mjerodavnim institucijama da se zatraži od Srbije plaćanje ratne štete nanesene postrojenjima HEP-a, prije svega za štetu na brani Peruča. Isto tako i plaćanje štete i krađe nanesene postrojenjima INE. Umirujuće za građane bi bio i referendum o svesrdno pruženoj ruci pomirbe Srbiji i našoj pomoći oko „izgradnje njihove demokracije“ i ulaska u EU, prije nego što se riješe sva otvorena pitanja. Potreban je i nadopunjen Zakon o civilnim udrugama.N.pr. koji broj članova a koji plaćaju članarinu je uopće potreban za osnivanje udruge, točne godišnje kontrole svih projekata za koje je primljen proračunski novac itd.
Dosta nam je govora radi govora i populizma iza čega ne stoji ništa.
U emisiji „Iza zavjese“ gostovala je predsjednica Republike Hrvatske. Bilo je ugodno ju gledati i slušati i njezino putovanje u USA je sigurno bilo korisno za našu zemlju, a pogotovo ako je ukazala na probleme u susjednoj BiH. I ona preporuča da se ostavimo prošlosti, pa je pohvalila i inicijativu predsjednika vlade o osnivanju komisije, preporuča da se usredotočimo na investicije, nova radna mjesta i smanjenju iseljavanju mladih ljudi i obitelji. Sve je to lijepo čuti ali kako realizirati? Na narodni optimizam negativno djeluju i stalna upozorenja o našoj visokoj zaduženost i velikoj kamati koja nam dolazi na naplatu. Nismo upoznati s podatkom koji iznos duga se odnosi na obnovu u ratu srušenih stambenih objekata, škola, bolnica, infrastrukture i ostalog. Najmanje se je obnovilo gospodarskih objekata. Hoće li se jednom smoći snage za provjeru tko se je sve obogatio kroz obnovu, je li bilo korupcije i zbog čega se u tu obnovu nisu uključili razvojačeni branitelji sa svom svojom energijom, a koji su ostali bez svojih radnih mjesta. Koliko dugo uz nova zaduženja će nas te otplate i kamate opterećivati? I zadužene obitelji ne mogu slobodno disati, a još manje država.
Crna stvarnost je da u Hrvatskoj 840 000 stanovnika nema za hranu i grijanje.
Osvrnula se je i na nezadovoljavajući rad nekih diplomata u raznim veleposlanstvima. Pretpostavljam da niti najniže rangirani činovnik u veleposlanstvu ili konzulatima u nekim državama nije zadužen da prati tisak ili TV nastupe raznih političara i novinara (okrugle stolove) kako bi se moglo doći do nekih saznanja o njihovom stavu prema Hrvatskoj. Na bavarskoj televiziji se nedjeljom prijepodne održava okrugli stol s osvrtom na aktualna politička zbivanje. Vodi ga ugledni ozbiljan novinar, a koji je u jednoj emisiji krajem studenog navodio u svom vođenju državu Jugoslaviju, koja od razdvajanja RS i CG više ne postoji. A u nekoj drugoj emisiji je ugledni CDU političar (naša sestrinska stranka) naglašavao kako se EU i NATO moraju održati jer da su dovoljna bila dva rata u 20. stoljeću 1. i 2. svjetski rat. Ne spominje krvavi agresorski rat na tlu Hrvatske, to je valjda za zapad bio građanski – plemenski rat – svi su za sve jednako krivi. Sramota za našu diplomaciju.
Kancelarka Merkel, najmoćnija žena svijeta, je prije ulaska izbjegličkog vala u Njemačku s govornice poručivala: „ mi to možemo, možemo, možemo“.Na prošlogodišnjem zasjedanju CDU stranke ponovno je izabrana za predsjednicu uz iskazanu potporu za ponovno kandidiranje za kancelarku. U završnoj riječi je s govornice uputila članovima:“ vi morate, morate, morate meni pomoći“.
Njemačka je uvijek za nas bila pojam tehničkog razvitka, kvalitete, uređene države i svih ostalih dobrobiti za građane. Uvijek je bila otvorena za zapošljavanje naših ljudi koji su u velikoj mjeri pridonijeli uspješnom razvoju njemačkog gospodarstva.
Kako je to i sada privlačna zemlja za naše sezonce ili trajne iseljenike želim kroz 3-tjedni ponovni boravak u Stuttgartu navesti samo neke naslove novinskih članaka iz dnevnog tiska Stuttgarter Nachrichten:
- Zavod za zapošljavanje Baden-Wuerttemberg traži zaposlenika za skeniranje, radno vrijeme 8 sati na tjedan u okviru mini zaposlenja ili 10 sati/tjedan s mjesečnom naknadom cca 500.- € bruto , na određeno vrijeme.
- Spasilačkoj službi nedostaje 400 suradnika.
- Predviđa se 160 000 novih radnih mjesta koja će biti popunjena sa kvalificiranim kadrom iz država EU članica.
- Univerziteti se moraju kloniti deficitne orijentacije. Hoće li studenti iz država izvan EU morati plaćati studiranje?
- U 2017, će doći do mini poreznog rasterećenja. Dječji dodatak se povisuje za 2.-€ na mjesec.
- Milijuni ljudi u Njemačkoj ne znaju pravilno čitati i pisati. Samo Savez će uložiti 180 milijuna eura u opismenjivanje.
- Biskupija Rottenburg-Stuttgart zabilježila je rekordan prihod od 45,15 milijuna €.
- Kasna pravda. SS djelatniku Oskaru Groeningu (95) je potvrđena presuda (BGH) od 4 godine zatvora zbog pomoći u ubijanju zatvorenika u logoru Auschwitz. Bar mala satisfakcija za preživjele. (Samo kod nas mogu u svim vlastima sudjelovati bivši četnici i pobunjenici, kod čega se zanemaruje čak i točna primjena Zakona o oprostu.)
- Hoće li talijansko „ne“ ugroziti euro? Što znače rezultati referenduma o ustavu u Italiji za € ? Objavljena je tabela dugova EU država u 2015. Stanje dugova u odnosu na BDP u postotcima. Između ostalih Grčka 176,9 %, Italija 132,7 %, Slovenija 83,2 %, Njemačka 71,2 % i Estonija 9,7 %. Hrvatske nema. Maastricht kriterij 60%.
- Imigranti njegovatelji osjećaju se prepušteni sami sebi. Zapravo se je iznevjerilo obje strane. Obitelji s osobom potrebnom njege u kući kao i njegovatelji imigranti koji se često prepušteni raznim posredničkim agencijama i preopterećenošću.
- Traženje zaposlenja s maramom na glavi je često otežano.Dilema oko nošenja marame u sudnici.Valjda na višim sudovima i tužilaštvu zabranjeno.
- Samo rijetke izbjeglice plaćaju same svoje troškove povratka u svoju zemlju. Pokrajina Baden –Wuerttemberg je do sredine studenog 3182 tražitelja azila potjerala.
- Izbjeglica treba 9700.-€ platiti za vraćanje u svoju domovinu.
- Ministar UP BW Strobl traži oštrije sankcije. Savezni oštriji akt za vraćanje azilanata. Smanjenje socijalnih davanja. Osnivanje centra za povratnike u Egiptu.
- Lom u koaliciji zbog Stroblovih planova za vraćanje azilanata. Lijevi se suprotstavljaju.
- Protjerivanja ne uspiju često zbog praktičnih problema.
- CDU je začinio izbore s problemom oko dvojnog državljanstva. Fatalni signal, cca 45000 stanovnika Stuttgarta posjeduje dvojno državljanstvo. SPD i muslimanske udruge su ogorčeni.
- Doći će do nacionalnog centra za protjerivanje odbijenih tražitelja azila.Povrat izbjeglica treba biti pojednostavljen. Bolja umreženost uprava.
- Ministarstvo osporava OB Kuhnsove planove stambene izgradnje. Njemačka je dosta godina zanemarivala izgradnju socijalnih stanova za najam.Postoje velike potrebe Traži se svejedno provjera stvarnih potreba socijalnih stanova i stručnjaci se plaše da će provjera osporiti izgradnju.
- Novi propisi gradnje stanova u Stuttgartu omogućavaju gradnju većeg broja stanova i u već naseljenim sredinama usprkos protivljenju građana da gube zelene površine i da će biti izloženi gušćem prometu i buci.
- Posrednici/makleri: U neboderu su stanovi i dalje traženi. U Fellbachu kod Stuttgarta u izgradnji je neboder sa 68 stanova od čega još 21 nisu prodani (7000.-€/m2). Izvođač više nije platežno sposoban i traži novog investitora i do daljnjeg kupci čekajte.
- Stručnjaci za gradnju tunela traže nove metode gradnje s više sigurnosti. Sttutgart 21 je projekt izgradnje željezničke mreže koja posjeduje 4 tunela ukupne dužine 42 551 km. Vrijednost projekta 2009. 4,5 milijardi € . Troškovi su eksplodirali te su 2013. iznosili 5,987.- €. U gradnji tunela se je naišlo na meku zemljanu podlogu pa se može očekivati dodatno povećanje cijene. Grad i osporava plaćanje pa će doći do sudskog postupka između željeznice i ostalih financijera.
Za sve gore navedeno posjedujem novinske članke. S ovim kratkim pregledam ne želim kritizirati Njemačku već samo ukazati da se razne pogreške i procjene događaju i drugima. Samo što se svi problemi u drugim državama više manje rješavaju dogovorima, sudom, a ne rušenjem vlade i novim izborima koji imaju svoju cijenu. Iz svega bi mogli zaključiti da Hrvatska mora s dobrim projektima koristiti EU-fondove i to što hitnije, uskladimo zakone, sredimo sudstvo, a da našu gospodarsku i nacionalnu politiku vodimo samostalno prema našim specifičnim uvjetima (nepoznatim u državama drugih članica). Očekivati ulagače je možda samo nadati se, pogotovo kada su neki Hrvati u dijaspori imali loša iskustva, zapravo uopće nisu bili poželjni.
Naplatite sva porezna dugovanja ili prodajte njihove nekretnine, provjerite podrijetlo novca i nekretnina i oduzmite sve stečeno bez pokrića, zatražite plaćanje ratne štete i odustanite od kupovine stanova na tržištu za navodne izbjeglice, prognanike i povratnike u gradove izvan PPDS,pobrinite se da radnici dobiju plaće i plaćeni prekovremeni rad, država,gradovi i JLS neka grade socijalne stanove koristeći POS za najam stanova na neodređeno vrijeme, sredite pitanje blokiranih, brišite iz zemljišnih knjiga zabilježbu „društveno vlasništvo“ koje je ukinuto Ustavom RH-e i nigdje nije poznato kao oblik vlasništva, na izgradnji infrastrukture se mogu mnogi zaposliti, predložite državne planove za poljoprivredu, isplative kulture i stočarstvo. Nisu svi pojedinci sposobni otvarati tvrtke za 16 kuna (zatvaranje 2000.- kn) i kreirati svoj posao, ipak je država dužna dati smjernice i dati na korištenje svoje neiskorištene nekretnine i zemljište.
Mira Ivanišević