Njezinim unucima, njezinoj obitelji nije bila određena policijska zaštita zbog ozbiljnih prijetnji smrću. Ne samo da im nije određena policijska zaštita, već je ostala šokirana i činjenicom da je o predanoj kaznenoj prijavi osumnjičeni policijski načelnik bio obaviješten prije nego li je ona izašla iz zgrade MUP-a. Ni u unutarnjoj kontroli MUP-a nije puno bolje prošla. Obaviješten je i Ured za nacionalnu sigurnost RH, DORH, USKOK, Hrvatski sabor i svi saborski zastupnici. Nitko njezine riječi nije shvatio ozbiljno, iako je obavijest o planiranom događaju Slavica Šota dobila od osobe vrlo bliske načelniku. Spoznaje kojima se potkrjepljuje ova dramatična i zabrinjavajuća sumnja dokazuju SMS poruke, i snimljeni audio zapis.
Prozvani policijski inspektor prvi je saznao za podnešenu kaznenu prijavu, pa obzirom da je bio na dužnosti s koje nije smijenjen, u slučaju provođenja istrage trebao bi biti ključna osoba u istrazi sam protiv sebe!!
Koliko ljudi je prijavilo kazneno djelo policiji, bezuspješno, a da njihova kaznena prijava nikada nije procesuirana?
Koliko zločina je završilo teškim ranjavanjem, smrću samo zato jer je Policija prekasno reagirala iako je prethodno bilo podnešeno niz kaznenih prijava?
Tko je odgovoran ako zbog veza, mita, korupcije zataškava se zločin, kaznene prijave odbacuju se zbog nedostatka dokaza, a prijavljena osoba tijekom čitavog vremena „istjerivanja pravde“ vrši odmazdu nad žrtvom, nad svjedocima?
Bivšem načelniku riječke krim policije Željku Krunešu određen je jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Tereti ga se zbog kaznenog djela poticanja na teško ubojstvo, sprječavanja dokazivanja u kaznenom postupku odnosno prikrivanje dokaza u vrijeme dok je bio načelnik riječke krim policije, i oštećenja tuđe stvari.
Prošlo je točno 5 godina od dana prijavljivanja do dana uhićenja. Pet godina pakla i patnje za žrtve, pet godina straha od moguće osvete i realizacije prijetnje koje je izgovorio lokalni riječki šerif, policijski načelnik Željko Kruneš. Slavica Šota godinama je tvrdila da joj bivši načelnik krim policije prijeti ubojstvom unuka, međutim, nitko njezine tvrdnje nije shvaćao ozbiljno. Sve dok u emisiji „Provjereno“ nije objavljen njezin iskaz i iskaz svjedokinje.
U lipnju 2015. godine tadašnja partnerica Željka Kruneša čula je njegov razgovor sa drugim osobama, iz kojeg se dalo zaključiti da priprema ubojstvo unuka Slavice Šote.
Sukob između obitelji Šota i Željka Kruneša navodno je kulminirao zbog poslovnog prostora koji je Kruneš htio na njihovu štetu priskrbiti svom prijatelju. Toliko interesantnom poslovnom prostoru da ni cijena, ubojstvo unuka Slavice Šote nije za Kruneša i njegove prijatelje bila previsoka.
Priča je zataškavana dugo vremena. Kaznena prijava je, kao i u svim sličnim slučajevima do tada brzopotezno odbačena, a javnosti se nužno nameće pitanje, što bi bilo da Slavica Šota i njezina kćerka nisu o svemu obavijestili javnost?
U „Provjerenom“ majka dječaka ispričala je što je još rekao Kruneš: „Zabit će im slamku u vratnu žilu i napiti im se krvi, a onda ću nositi njihovu krv oko vrata u bočici, kao pobjedu nad Slavicom Šota.“
Tijekom proteklog perioda Slavica Šota i njezina obitelj bili su izloženi brojnim neugodnostima, prijetnjama, napadima, difamaciji u javnosti. Nije bilo kraja pritisku koji je na njih svakodnevno vršen.
Međutim, o prijetnjama koje su joj upućivane, kao i prijetnjama njezinim unucima, svi su bili obaviješteni od prvog dana. Svi su znali, i svi su šutjeli. I ne samo šutjeli, već su upravo oni od kojih se pomoć tražila i očekivala, pokušali zataškati priču, sve sakriti.
Gospođa Slavica Šota, možda nije među najpoznatijima u Hrvatskoj, ali je sasvim sigurno jedna od najaktivnijih i najborbenijih osoba u Rijeci i okolici. Na čelu je građanske aktivističke organizacije POKRET OTPORA – Riječani protiv korupcije i organiziranog genocidnog kriminala.
Prema statističkim podacima, i prema podacima dostupnim u medijima Rijeka je po korupciji, a naročito po „organiziranom kriminalu“ među vodećim gradovima u Hrvatskoj. Slavica Šota i sama na svojoj koži već dugo osjeća krakove te organizirane kriminalne hobotnice. Tijekom svoje sada već višegodišnje borbe protiv korupcije i kriminala u Rijeci izložena je brojnim torturama. Kao poduzetnici to joj iziskuje iznimno velike napore, s obzirom da je pod posebnom lupom Ministarstva financija, Policije, Odjela za pranje novca, i drugih tijela zaduženih za nadzor – najčešće onih osoba koji su previše glasni i preaktivni za pojam društva u kojem živimo.
U četvrtak, 09. srpnja 2015. godine Slavica Šota održala je Konferenciju za tisak u Hrvatskom novinarskom društvu u Zagrebu, koju je najavila zbog iznimno važne situacije – spoznaje da nad životima njezinih unučadi visi alarmantna prijetnja – prema riječima Slavice Šota osobno i njezine obitelji – organizirano ubojstvo njezinih unuka od strane načelnika PGŽ Rijeka.
Prema prikupljenim informacijama i saznanjima, Slavica Šota je uvjerena da problemi koje proživljava, i direktne prijetnje kojima su izloženi ona i njezina obitelj dolaze od Slavka Linića, bivšeg ministra financija, neprikosnovenog riječkog Vođe.
Nakon što je sve najvrijednije u Gradu Rijeki poslao u stečaj, sva je preostala imovina budzašto završila u rukama S-Linićeve mafije, odnosno “UDBO-mafije”! Osilila se preko svake mjere ta S-Linićeva ekipa. POKRET OTPORA, Riječani protiv korupcije i organiziranog kriminala suprotstavili su se kriminalu, otvoreno, javno i hrabro na čelu sa Slavicom Šotom.
Riječko UDBAŠKO leglo počelo je gubiti tlo pod nogama. Počeli su gubiti živce a gubljenjem živaca gubi se i razum. Uvidjevši da je Šota vrlo ustrajna i otporna odlučili su udariti tamo gdje će ju najviše zaboljeti, na njezine voljene članove obitelji, njezine najmlađe i najdraže – unuke.
Čelnik PGŽ policije Željko Kruneš planirao ubojstvo unuka Slavice Šote?!
Na Konferenciji za tisak Slavica Šota je riječju, video projekcijom i audio zapisom argumentirala svoje sumnje. Sumnje su vrlo ozbiljne i zabrinjavajuće. Činjenica da je umreženost kriminala toliko snažna, da bi se organizirano ubojstvo od strane PGŽ policije posložilo u svim „kockicama“ planiranim počiniteljem ubojstva – osobom koja boluje od epilepsije, prometnu nesreću u kojoj bi njezini unuci nesretno stradali, te dogovor sa istražnim sucem koji bi potvrdio nesretan događaj – prometnu nezgodu uslijed epileptičnog napada. Šota svoje priopćenje nije mogla izgovoriti bez prekida, suze i emocije nadjačale su povremeno njezinu hrabrost. Ljubav prema najmlađima, jača je od svega, upravo zato i zabrinjava činjenica da mafijaško-udbaškoj organizaciji nije ništa sveto, pa ni životi nevine djece.
Izvorna talijanska i američka mafija imaju svoj kodeks ponašanja, istakla je Slavica Šota na konferenciji za tisak. Oni ne diraju djecu. I za njih su djeca svetinja. Za hrvatsku udbašku mafiju nema svetinje. Oni ne prezaju od ničega.
Potporu svojim riječima pronalazi u činjenici da je još 23. lipnja 2015. godine sve dokaze odnijela u nadležno Općinsko državno odvjetništvo, a da njezinim unucima, njezinoj obitelji nije bila određena policijska zaštita zbog ozbiljnih prijetnji smrću. Ne samo da im nije određena policijska zaštita, već je ostala šokirana i činjenicom da je o predanoj kaznenoj prijavi osumnjičeni policijski načelnik bio obaviješten prije nego li je ona izašla iz zgrade MUP-a. Ni u unutarnjoj kontroli MUP-a nije puno bolje prošla. Obaviješten je i Ured za nacionalnu sigurnost RH, DORH, USKOK, Hrvatski sabor i svi saborski zastupnici. Nitko njezine riječi nije shvatio ozbiljno, iako je obavijest o planiranom događaju Slavica Šota dobila od osobe vrlo bliske načelniku. Spoznaje kojima se potkrjepljuje ova dramatična i zabrinjavajuća sumnja dokazuju SMS poruke, i snimljeni audio zapis.
Cijeli slučaj tim je ozbiljniji što postoji ozbiljna sumnja (temeljem svih priloženih dokaza) da je organizator ubojstva policijski načelnik, a izvršitelj je trebao biti njegov nećak.
Međutim, prozvani policijski čelnik ostao je na svojoj dužnosti još punih pet godina od dana podnošenja kaznene prijave, unatoč činjenici da bi u slučaju provođenja istrage trebao biti ključna osoba u istrazi protiv samog sebe.
Čitava priča bila bi zataškana da o svemu nije progovorila preplašena bivša partnerica Željka Kruneša. „Gurnuo mi je dva prsta u grkljan“ rekla je za TV emisiju Provjereno. Naime, Kruneš je saznao da je planiranje ubojstva Šotinih unuka, njegova partnerica prenijela gdji Šota, stoga joj je zaprijetio da ukoliko navedeno ne demantira, ili ukoliko ne zaniječe sve ako je policija pozove na razgovor „izvaditi će joj grkljan jer se tako radilo u ratu.“ Zbog ozljeda morala je odmah na hitnu, međutim, on ju je presreo automobilom „stoji u sudskom zapisniku svjedočenja dotične na sudu“. Prijetio joj je i putem e-maila.
Što se treba dogoditi da MUP i DORH shvate prijavu ozbiljno? Tko je ovlašten procijeniti ozbiljnost prijetnje?
Iz niza događaja u prošlosti puno puta se zgražaju tijela vlasti, mediji, kad se nešto loše, ili strašno dogodi. Tada se analiziraju sitnice i dolazi se do saznanja da su postojala upozorenja, kaznene prijave, sumnje, dokazi…. No dva života su dvije najveće vrijednosti. Smiju li se tijela zadužena za otkrivanje i sprječavanje kriminala pouzdati u svoj vlastiti sud i smatrati da prijava i sumnje nisu ozbiljne?
A svoje sumnje mogli su raspršiti već sa tri činjenice; 1. Fotografijama unučadi Slavice Šota koje je policijski načelnik imao u svojem mobitelu, SMS poruke koje je načelnik izmjenjivao sa svojim nećakom i bliskom osobom koja je odala njegov plan, i na kraju prijetnje toj osobi, i poziv osobno Slavici Šota s njegovog mobitela.
Zakon propisuje da je MUP dužan reagirati odmah, čim postoji opasnost po život i imovinu. Postavlja se pitanje u kojem je to trenutku ugrožen život prema njihovoj procjeni – onda kada se nesreća dogodi, ili kada se prijave sumnje? Jer za sada, oni koji su dužni ispitati svaku prijavu, i poduzeti mjere zaštite – nisu poduzeli ništa.
Slavica Šota došla je te 2015. godine u Zagreb tražeći pomoć od Policije, saborskih zastupnika, Vlade RH. Uzalud, svi su oglušili na njezine vapaje. Pomoć je od institucija nastavila tražiti i nadalje, i 2016., 2017., 2018., 2019., sve do danas.
Uz Slavicu Šota u Zagreb su tada došli i članovi POKRETA OTPORA. Svi su šokirani i sa suzama u očima. „Danas je to dijete Slavice Šote, unuci, sutra to može biti naše dijete, vaše, bilo čije! Ako su ti UDBAŠI toliko hrabri da idu na djecu, imaju li onda ikakvih obzira prema bilo čemu? govorili su prisutni.
Zar povijest ne dokazuje da je upravo to recept kojim se UDBAŠI služe?
HAZUD.HR