Datum objave: 04. veljače 2016./Piše: Mladen Pavković
Kad je Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović ušla u svoje radne prostore na Pantovčaku odmah je na dostojanstven i kulturan način „izbacila“, odnosno poslala u ropotarnicu bistu komunističkog zločinca Josipa Broza Tita. Na taj način poslala je određenu poruku, tim više što se nitko, ali baš nitko prije nje nije usudio nešto takvoga učiniti.
Prva dama Hrvatske je tim činom među ostalim pokrenula i ono što mnogi u Hrvatskoj žele, a nemaju snagu i volju učiniti – lustraciju. Stoga su njezin primjer trebali slijediti i drugi, ali oko toga se „dva dana“ govorilo i pisalo, ali ništa se, na žalost, konkretnije nije dogodilo, osim što je Hrvatsko nacionalno etičko sudište, pod predsjedavanjem prof. dr. Zvonimira Šeparovića, pred prepunom dvoranom Vatroslava Lisinskog u Zagrebu također osudilo Tita s relevantnim obrazloženjem. Ali i to je u medijima (osim na portalima) totalno prešućeno.
U Zagrebu i dalje jedan od najljepših trgova nosi ime – Trg maršala Tita. Kumrovec je i dalje mjesto okupljališta čovjeka koji je kriv za smrt desetine tisuća nevinih Hrvata, poglavito nakon II. svjetskog rata, a ono što je najvažnije je i to da tamošnji muzej i dalje financira Republika Hrvatska (bez obzira tko je na vlasti). Tamo se uzdiže propala Jugoslavija, vijore jugoslavenske zastave, plešu „Žikina kola“, prodaju suveniri s krvavom partizansko-komunističkom zvijezdom petokrakom, itd. i tako redom. Čak ga „moraju“ posjećivati i školske ekskurzije. No, gdje u Kumrovcu, primjerice, možete naći nešto što će vas podsjetiti na hrvatsku državu, odnosno stvaranje slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države? Kad dođete u taj kraj, iz kojeg je inače 1991. relativno dosta ljudi otišlo braniti hrvatsku državu, od Vukovara do Dubrovnika, stječe se dojam kao da ste došli u neko srpsko selo. Ako tamo i nešto javno progovorite protiv „bratstva i jedinstva“, „druga Tita“ i sličnih stvari, ako se s tim u svezi požalite, možete zaraditi i kaznenu prijavu, pa na neko vrijeme možebitno završiti i na robiji. Kumrovec je, da ti pamet stane, „sveto partizansko-komunističko“ mjesto u srcu Hrvatske!
Zar smo se za to borili?
Međutim, već smo nekoliko puta pisali i upozoravali da je Josip Broz Tito i dalje počasni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). Druge slične ustanove već su ga odavno maknule (bio je počasni član svih Akademija na području bivše Jugoslavije!).
Stoga, ponovno postavljamo pitanje članovima HAZU, a osobito njezinom predsjedniku, časnom i uvaženom akademiku Zvonku Kusiću, zbog čega se ne pokrene inicijativa da se njegovo ime izbriše s ovog iznimnog popisa, odnosno po čemu je Tito to zaslužio, tim više što nema više Jugoslavije, ali ni njega?
Još 1947. Broza, kao političara i metalskog radnika u tadašnju Jugoslavensku akademiju znanosti i umjetnosti (JAZU) predložio je – Miroslav Krleža, koji je nakon II. svjetskog rata uzdizao i jednog od najvećih, ako ne najvećeg ratnog i inog zločinca Staljina, a Tita u pozitivnom smislu uspoređivao s njim, dok mu je odgovaralo.
S obzirom da u HAZU sjede i svaki mjesec ubiru velike plaće, nagrade i pogodnosti brojni „besmrtnici“, od kojih jedan relativno dobar dio nije zaslužio da ih se naziva akademicima, čudi nas da već oni sami nisu učinili što i Predsjednica RH – poslala Tita u ropotarnicu?
Nije valjda da je ova značajna kulturna i ina ustanova i dalje više JAZU nego HAZU?
No, kako bilo da bilo, Brozovo ime mora „nestati“ s ovih prostora, poglavito kao komuniste i zločinca, jer smo se i –za to borili!