Header image

Hazud.hrLogo

News portal domovine i dijaspore

Menu

Skip to content
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • HRVATSKI BRANITELJI
    • GOSPODARSTVO I POLJOPRIVREDA
    • AKTUALNI KOMENTARI
  • DIJASPORA
  • KULTURA
    • PRIČE
    • POEZIJA
    • POVIJEST
    • DJEČJI KUTAK
    • ČLANOVI HAZUD-a
  • TV
  • KOLUMNE
    • Dragan Hazler
    • Slavica Vučko
    • Nada Landeka
    • Mile Prpa
    • Mladen Pavković
  • IZ SVIJETA
  • AFERE
  • PRAVOSUĐE
  • CIJEPLJENI TRČE POČASNI KRUG
  • POČELO JE VRIJEME OBMANA I OBEČANJA, A SLIJEDI VRIJEME RAZOČARANJA!
  • INTERVJU SA GORDANOM ŠPRAJC, VODITELJICOM INICIJATIVE "SUDSTVOM OGORČENI GRAĐANI": "Prijevarnim, lažnim dokumentima, falcificiranim potpisima, kriminalnim radnjama u kojima sudjeluje i nekoliko sudaca, policija, pa čak i Odvjetništvo, izrađuje se prijevarna dokumentacija, skida se zabilježba spora, knjiže se lopovi, kriminalci, suci na moju imovinu"
  • Nada Landeka: Moji komentari na hrvatsko pravosuđe
  • IZA KAMERE: Ministar Zdravko Marić mislio je da nema kamera, pa je otvorio dušu.... pogledajte kako je opravo ministra Beroša (Video)

ZAGREPČANI ZADIVLJENI UMJETNOŠĆU IVICE ŠIŠKA KOJEG PONOVNO DOKAZUJE I IZLOŽBA SLIKA KADROVI U RAČIĆU

Objavio: Redakcija | Datum objave: 03/02/2016 | Leave a response
Datum objave: 03. veljače 2016./Piše: Ivan Raos  

Poznati hrvatski slikar i grafičar Ivica Šiško autor je slika postavljenih na izložbi „Kadrovi“ koja je otvarena 28. siječnja 2016. u Studiju Moderne galerije Josip Račić (Margaretska 3) u Zagrebu. Na kojoj se ovaj ponajbolji i u svijetu dokazani hrvatski umjetnik ponovo nakon 6 godina dojmljivo predstavlja Zagrepčanima s 9 recentnih slika, koje primjetno obiluju poetikom profinjene ekspresivnosti i koje su slikane s autorski dobro znanim, raspoznajnim likovnim izrazom koji ovog vrsnog umjetnika svrstava među vrhove ovodobne i općenito likovne umjetnosti u Hrvata. Uz mnoštvo posjetitelja koji su se okupili na otvorenju o izložbi i autoru sadržajno je govorila autorica izložbe Biserka Rauter Plančić, ravnateljica Moderne galerije, kazavši veći dio onog iz teksta kojega je cjelovito zapisala u izložbenom katalogu, za kojeg je fotografije snimio kao i s otvorenja izložbe ugledniji hrvatski fotograf Goran Vranić.

Biserka Rauter Plančić Novi kadrovi Ivice Šiška

Prvi izložbeni ciklus kojim se zapaženo predstvio Ivica Šiško, bila je izložba naslovljena Kadrovi 1982. godine, izražena na papiru u dubokom tisku aquatinte i bakropisa na kojoj se ovaj umjetnik tad znalački uvjerljivo umjećem izrazio. Međutim od tad kao da se ništa nije promijenilo, ali ipak sve je nekako drukčije, gradbeno usklađenije i rafinirano raskošnije.

Kadar je vrag! Treba ga sjeći, okretati, zavrtjeti, ispuniti znakovljem i uokviriti mu unutrašnji i vanjski prostor kako bi se stvorila cjelovita slika, živ odraz njezina značaja!, što joj je nedavno kazao Ivica Šiško kad su zajednički birali umjetniča djela za ovu izložbu.

Kadrovi su to novoosvojena, uzbudljiva slikarskog svijeta u kojemu su crtež i boja u suigri koja se promatrača doima kao sretan susret u ozračju edenskoga vrta. „U prostoru svoga slikarstva gledam u ekran svoga mozga, odatle crpim ideje i radim ono što moj karakter traži od mene.“ Zapravo iz njega izvire i zrači krajnja sloboda na slikama koje Ivica Šiško stvara uvijek zaobilazeći uopćene stilske i izričajne trendove u ovodobnoj likovnosti.

Slikar je i nadalje unutra, negdje iza lišća, gdje u šumi, zelen svojim dodirom s okerom uspostavlja vezu s izblijedjelim izgubljenim suncem, ali je negdašnji prospekt raja na Zemlji i njemu pripadajući Božji zvjerinjak postao pitomiji i uglađeniji. Šiškova se šuma od 2013. godine prorijedila, zvijeri su ustupile mjesto arkadijskoj flori, a terakotna paleta ustuknula je pred nebeski plavom koju u sadanjosti razigravaju tonski usklađene šare.

Makar se na figuraciju osvrće (dotičući je), ali u figurativnim pojedinostima na slikama osamdesetih i devedesetih godina, na izmaku postmodernističkog zenita. Specifična skolastika geometrijske apstrakcije i uz primjetan odmak od života i prakse slikarskoga umijeća, kao i svekoliki tehnicizam novomedijske likovne produkcije lišene rukotvorja, ne samo da su daleko od umjetnikovih artističkih interesa, već su i posve strani Šiškovoj primordijalno urođenoj prirodi crtača i slikara. Slikarska vokacija mu propituje što mu karakter traži, stoga Ivica se Šiško ne prestaje suprotstavljati općem okamenjenu poretku stvari ili likovnim u djelima Drvo života, Svečana i Odlazak iz kadra autor slika sučeljenu unutarnju i vanjsku stranu prirode, averse i reverse svojih lajtmotiva, rasprostirući u različitim planovima, dok u djelima Drvo života, Svečana i Odlazak iz kadra autor slika sučeljenu unutarnju i vanjsku stranu prirode, averse i reverse svojih lajtmotiva, rasprostirući u različitim planovima samosvojnu fantazmagorijsku ornamentiku. Stvaralački stapajući imaginativne i zanatske značajke autentična slikarskog djela Šiško nam predstavlja, zapravo, vrlo osobnu poetiku rafinirane ekspresivnosti koja ga svrstava u vrhunce ovodobne likovne umjetnosti.

Šiškova pak likovna umjetnosna pregnuća očito su uvjetovala i njegov rani odlazak iz rodnoga Livna, prvo u Sarajevo na Školu primijenjene umjetnosti, pa potkraj šezdesetih godina na studij slikarstva u Zagreb, u kojem je ostvario zavidna postignuća kako u umjetničkom tako i u pedagoškom djelovanju.

Tijekom svih tih  karijerno uspješnih desetljeća nisu u Šiška izblijedjele slike zavičaja. Nebesko plavetnilo nad livanjskim krajem, ljetni žar južnoga sunca pod kojim kamen puca, predvečernje svjetlucanje rijeke Bistrice, rascvjetale livade Livanjskoga polja koje mu pobuđuju sjećanja na velikoga slikara Livnjanina Gabriela Jurkića i njegovu sliku Livada u cvatu, duboko su usađeni u slikarovoj likovnoj memoriji. Zato je i razumjeti zašto se u stvaralaštvu Ivice Šiška mogu nazrijeti korijeni i zasade zavičajne tradicijske kulture. Pritom je autorski Šiško samosvojan a, ostvarena djela osebujna i neponovljiva. Stvarajući pod motom (klasičnom slikarskom metieru dati osobni prinos i udahnuti suvremeni duh) ostvario je on tako opus temeljno ugrađen u mozaik ovodobnih hrvatskih postmodernističkih izričaja najviše umjetničke razine.

Već je 1988. godine Jean-Louis Depierris istaknuo kako u Šiškovu djelu vlada carstvo svjetlosti. U Modernoj galeriji ovom smo izložbom, koja je komorna po broju izložaka,  a velika po razmjerima slika, željeli upozoriti da čudesna svjetlost Šiškove palete sja i dalje nesmanjenim intenzitetom. Profinjenom osjtilnošću prožeto je slikarovo stvaralaštvo izraženo unatrag tri godine, pritom slike primjetno zrače svježinom i optimizmom što nas je motiviralo da iz njegove bogate atelijerske građe izaberemo devet slika za ovu priliku i prikažemo ih u Studiju Moderne galerije Josip Račić.

Nadamo se da će ova izložba nakon Šiškovih šest sušnih godina od izložbenih nastupa u Zagrebu pridonijeti da njegovo slikarstvo nastavi sjati, a stvaralaštvo rasti. Iz kadra u kadar. Biserka je Rauter Plančić biranim riječima studioznim osvrtom prikazala sve što je mogla znati o umjetničkom djelu Ivice Šiška i njegovom karakterističnom ovodobnom umjetničkom izričaju kojeg je zapisala u preglednom izložbenom katalogu

Životopis grafičara i slikara

Ivica Šiško rodio se u Livnu 24. siječnja 1946. godine. Školu primijenjene umjetnosti završio je 1965. godine u Sarajevu (slikarski odjel) u klasi profesorice Mice Todorović. Nakon koje je upisao Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu 1969., na kojoj je diplomirao 1974. na grafičkom odsjeku u klasi profesora Frane Baće. Završio je i poslijediplomski studij grafike kod istog profesora, potom se od 1974. do 1978. godine nastavio usavršavati kao suradnik slikarske Majstorske radionice Krste Hegedušića i Ljube Ivančića. Od 1986. djelatan je na zagrebačkoj Akademiji, na kojoj danas je redoviti profesor grafike na Nastavničkom odsjeku. Monografije o Šiškovu grafičkom i slikarskom djelovanju objavili su: Jean-Louis Depierris, Šiško: crtež i grafika, 1988. i Jean-Jacques Lévêque, Rajski vrt, 1996. U privatnoj nakladi objavio je grafičke mape: Pad, 1974. (bakropisi), Skice, 1976. (bakropisi i akvatinte), Zapisi iz Turopolja sa stihovima Zlate Cundeković, 1984. (bakropisi i akvatinte) i Hommage à Ante Topić Mimara s predgovorom Vadimira Malekovića, 1986. (mezzotinte). Nakladnik “Mladost” iz Zagreba objavio mu je mapu mezzotinta Moj grob na stihove Ivana Gorana Kovačića i s predgovorom Marka Grčića, 1987. U nakladništvu „Zbirke Biškupić“ objavljene su mu bibliofilske knjige Danteomanija s esejom Tonka Maroevića, 1977. (biblioteka “Iris”, sv. 2., bakropisi i akvatinte); Contre la mort la flaque s pjesmama Jean-Louis Depierrisa, 1978. (biblioteka “Arbor”, sv. 4., bakropisi i akvatinte); Zimovnik (biblioteka “Vid”, sv. 2., bakropisi) i mapa grafika Teber s predgovorom Bože Biškupića, 1979. (bakropisi). Jedan je od osam autora grafičke mape Trag (bakropisi, akvatinti i suhe igle) objavljene u nakladi „Zbirke Biškupić“ 1980. godine i suautor je s Dubravkom Babić grafičke mape Rajski vrt u nakladi HPT Zagreb 1993., ali mape dubokog tiska: Samobor u srcu  i Hrvatskih novčanica Kuna iz 1994. godine s Dubravkom Babić i Miroslavom Šutejem.

Uz to Ivica Šiško bio je ugledan član Odbora za izobrazbu Hrvatskog povjerenstva za UNSCO-a, za zaštitu kulturske baštine. Svoj osobni prinos dao je mnogim darovanim djelima u dobrotvorne svrhe i za humanitarne aukcije tijekom dosadašnjeg umjetničkog djelovanja. Šiškova djela upotrebljavala je Hrvatska pošta i telekominikacije u mnogobrojnim objavljivanjima poštanskih maraka i telefonskih kartica Republike Hrvatske…

Izlaže od 1964. godine, kako samostalno, tako i na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i svijetu; od Livna, Zagreba, Bjelovara, Križevaca, Karlovca, Osijeka, Rijeke, Opatije, Krka, Crikvenice, Zadra, Šibenika, Splita i Dubrovnika do Toronta, Barcelone, Havane, Bradforda, Ljubljane, Pekinga, Madrida, Baden Badena, Bologne, Berlina, Vancouvera, Bonna, Beča, Reykjavika, Gorizie, Varpalota, Caligaryja, Münchena, Graza, Friedena, Londona, Stutgarta, Freiburga, Atlante, Budimpešte, Sarajeva, Beograda, Novog Sada, Subotice, Novog Mesta, Mostara i retrospektivno u rodnomu Livnu 2010. godine.

Za grafičko i slikarsko stvaralaštvo Ivica Šiško nagrađen je mnogim nagradama, od kojih ćemo istaknuti: osvajanje Zlatne medalju za grafiku na VII. međunarodnom bijenalu lijepih umjetnosti u Barceloni 1979. godine, otkupnu Nagradu Moderne galerije iz Ljubljane na XI. zagrebačkoj izložbi grafike 1980., Vjesnikovu nagradu „Josip Račić“ 1981. i Nagradu Umjetničkog paviljona Collegium Artisticum Sarajevo na XIII. zagrebačkoj izložbi grafike 1984.

Sve u svemu izložba Kadrovi 2016. potvrđuje moćan stvaralački izričaj i umjetnički identitet Ivice Šiška, kojeg je zasluženo odavno stekao ovaj u ovodobnici ugledniji hrvatski slikar i grafičar koji je svoj umjetnički izraz gotovo pola stoljeća postupno razvijao i pokazljivo predstavljao dokazujući ga s velikim uspjehom na mnogobrojnim izložbama, kako u tuzemstvu, tako i u inozemstvu diljem svijeta.

Ivan Raos

Samostalne izložbe

 

  1. Livno, Dom kulture
  2. Sarajevo, Malo kazalište, Komiža,

Galerija “Đuro Tiljak”

  1. Zagreb, Galerija Schira

Zagreb, Salon HDLU

  1. Livno, Narodni univerzitet

Zagreb, Galerija Dubrava

  1. Zagreb, Galerija Spektar

Novi Sad, Mali likovni salon

Zagreb, Galerija Instituta “Ruđer Bošković”

Velika Gorica, Galerija Galženica

Split, Galerija Čula

Karlovac, Galerija Zilik

Nova Gradiška, Galerija Kerdić

  1. Zrenjanin, Suvremena galerija

Sombor, Galerija Sombor

Subotica, Galerija “Likovni susreti”

  1. Karlovac, Zorin dom
  2. Zagreb, Umjetnički paviljon

Crikvenica, Stara vijećnica

Ivanić Grad Križ, Dom kulture

Zaprešić, Galerija Rotonda

  1. Zagreb, Galerija A.B., “Homage A.T. Mimar a”
  2. Zagreb, Galerija Karas
  3. Zagreb, Galerija Račić
  4. Dubrovnik, Slavistički centar

Banja Luka, Salon umjetničke galerije

Krk, Muzejsko galerijski centar

Sesvete, Atelier galerija V.B.

  1. Osijek, Muzej Slavonije

Novo Mesto, Dolenjski muzej

  1. Đurđevac, Galerija Stari grad Đurđevac

Bjelovar, Gradski muzej

Križevci, Galerija ARS

Križ, Dom kulture “Josip Badalić”

Dubrovnik, Galerija Sebastian, “Rajski vrt”

Šibenik, Galerija Sebastian, “Rajski vrt”

Bonn, Pfarrzentrum der Stiftspfarre

  1. Opatija, Umjetnički paviljon “Juraj Šporer”
  2. Zagreb, Muzej za umjetnost i obrt

Varaždin, 27. varaždinske barokne večeri,

Galerija MacolićKovačić

Đakovo, Muzej biskupa Josipa Jurja Stross mayera

  1. Požega, Centar za obuku Hrvatske vojske
  2. Rijeka, Pomorski muzej (Rajski vrt)

Stobreč, Art ljeto (ulja na platnu)

Milna, Galerija Servantes

  1. Mostar, Galerija Aluminij
  2. Split, Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU

Mali Borištof / Kleinewarasdorf, Gradišće / Burgenland (Austria), Galerija Mali Borištof

  1. Zadar, Gradska loža
  2. Rijeka, Galerija Grad
  3. Zagreb, Galerija Forum

Slavonski Brod, Galerija umjetnina grada

Slavon skog Broda

Šibenik, Galerija Sv. Krševana

Metković, Ogranak Matice hrvatske

Čakovec, Centar za kulturu

  1. Livno, Franjevački muzej i galerija Gorica Livno
  2. Zagreb, Galerija Šulentić
  3. Zagreb, Galerija Račić

Nagrade

  1. Zagreb, Nagrada Sveučilišnog savjeta Zagreb za crtež, Galerija Studentskog centra
  2. Rijeka, Nagrada za slikarstvo na VIII. biennalu mladih umjetnika Jugoslavije
  3. Zagreb, Otkupna nagrada Moderne galerije Ljubljana na VI. zagrebačkoj izložbi jugoslavenskog crteža,

Nagrada za grafiku na 9. salonu mladih

  1. Sombor, VI: trienale jugoslavenskog suvremenog crteža
  2. Barcelona, VII. bienal internazional del deporte en las bellas artes, Premio y medalla international de plata (za grafiku)
  3. Zagreb, Otkupna nagrada Moderne galerije Ljubljana na XI. zagrebačkoj izložbi jugoslavenske grafike
  4. Zagreb, Vjesnikova nagrada “Josip Račić”
  5. Karlovac, Otkupna nagrada BiH, na Biennalu akvarela Jugoslavije
  6. Zagreb, Nagrada Umjetničkog paviljona

Collegium Artisticum Sarajevo na XIII. Zagrebačkoj izložbi jugoslavenske grafike

  1. Zagreb, Otkupna nagrada na XV. zagrebač koj izložbi jugoslavenske grafike
  2. Zagreb, Otkupna nagrada na XVII. izložbi grafike, Umjetnički paviljon
  3. Zagreb, Odlikovanje predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana: Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića, za osobite zasluge u kulturi

GALERIJA SLIKA:

Ivica Šiško - izložba slika - naslovnica  ivica šiško - izložba slika 5  Ivica Šiško - izložba slika 6  ivica šiško izložba 2  Ivica Šiško izložba ivica šiško izložba slika 4Ivica Šiško - izložba slika naslovnica 1  ivica šiško - izložba slika 12  Ivica šiško - izložba slika 10

Ivica Šiško - izložba slika 9  ivica šiško - izložba slika 7  Ivica Šiško - izložba slika 6

Rubrika: KULTURNA DOGAĐANJA U HRVATSKOJ I U DIJASPORI

Vezane objave

Je li Vlada Republike Hrvatske gospodar, ili europski sluga? Zašto su nelegalno i prekomjerno ovršene građane ostavili bez ikakve pravne zaštite?→

POZIV NA OKUPLJANJE ISPRED MINISTARSTVA PRAVOSUĐA, 25. VELJAČE 2021. GODINE U 11:00 SATI→

Nada Landeka: Građani su prepušteni ne samo sebi, već i čudnovatom jednookom, ćoravom Kiklopu zvanom hrvatsko pravosuđe→

Znatiželjna Klara→

Blog

POPULARNO

  • Rat u Hrvatskoj: ‘U tijeku je neviđen napad na hrvatski narod! 4 milijuna hrvatskih ljudi, zločinom će ostati bez ičega”

    189132 views / Posted 04/03/2015
  • Kada i kako nastupaju zastare na ovrhu?

    145256 views / Posted 22/07/2014
  • Postoje dokazi da Hrvati nisu Slaveni, već jedini narod koji je svoje korijene sačuvao 6500 godina

    85302 views / Posted 26/01/2014
  • SPECIJALNI RAT PROTIV HRVATSKE: “Četničko-sotonski monstrumi kontroliraju umove nevidljivim moždanim valovima i vrše “umno porobljavanje” izgrađenim sistemom elektroodašiljača i sofisticiranom EMP napravom”

    64742 views / Posted 30/05/2016
  • Mladi policajac Dino Molnar na Badnjak prijavio korupciju u policiji, u ponedjeljak pronađen mrtav

    62249 views / Posted 13/12/2018
advertisement

PRATITE NAS NA FACEBOOKU

NAJNOVIJI KOMENTARI

  • Nada Landeka on Vodič kroz ovršni postupakPoštovani, prvo morate provjeriti kada…
  • Nada Landeka on Kada i kako nastupaju zastare na ovrhu?Poštovani, obzirom da vi nasljeđujete,…
  • Nada Landeka on Ovrha na plaći i primanja koja su…Možete pokušati, obzirom na promjene…
  • Nada Landeka on Kada i kako nastupaju zastare na ovrhu?Vi ste u pravu. Zastarni…
  • Vanja Krnić: U crvenom. Tko, ja? – SBPeriskop on Kada i kako nastupaju zastare na ovrhu?[…] Koliko sam upoznat rok…
advertisement

ARHIVA

Footer logo
  • Facebook
  • Google Plus
  • RSS Feed
  • YouTube
 

Info

  • Statut
  • Impresum
  • Uvjeti korištenja
  • Kontakt
 

Partneri

  • UDRUGA VERONIKA VERE
  • Udruga za pomoć i zaštitu žrtvama pravosuđa – Facebook
 

Pretraži Hazud.hr

 

©2016 Hrvatska akademska zajednica domovine i dijaspore

Menu