PN USKOK upao je jutros na Pantovčaku u kuću Petra Pripuza, vlasnika CIOS-a, zbog sumnje da je poslovao preko fiktivnih računa. CIOS je navodno gotovinom kupovao otpad, a riječ je o starim automobilima i sličnih materijalima, od nekoliko tvrtki, a te su tvrtke onda gotovinom plaćale dobavljače. Istražitelji sumnjaju da se na robu nije platio porez. DOK SE TRAŽI TRAJNO RJEŠENJE Pripuzova ‘poklon-ponuda’: Kuna po toni glomaznog otpada U CIOS-u tvrde da riječ o realnim poslovima i računima te da su za sve uredno platili porez. Anto Nobilo, Pripuzov odvjetnik, kaže kako su istražitelji u zadnjih godinu dana iz CIOS-a uzeli više od 100.000 stranica dokumentacije te da je tvrtka za svaki papir imala popratnu dokumentaciju da je roba zaprimljena, prevezena, obrađena i prodana dalje čeličanama i željezarama.
– Mislim da je cijeli slučaj poprilično šupalj – rekao je Nobilo.
Nobilo je za Dnevnik Nove TV doveo u pitanje tajming uhićenja.
Petar Pripuz i Milan Bandić/Foto: Tomislav Miletić-Pixell
– Nakon godinu dana, smatram da je tajming namjerno napravljen uoči drugog kruga lokalnih izbora u Zagrebu, kako bi se jednom kandidatu naštetilo. Jer, ako je trebalo uhititi Pripuza, premda smatram da ne treba, jer svi znaju sve odavno, moglo se to napraviti i u ponedjeljak. Ne mogu drugačije to protumačiti, da nakon više od godinu dana permanentnog boravka u CIOS-u vršite uhićenja u srijedu, u nedjelju su izbori, a u javnosti se percipira da su Bandić i Petar Pripuz u prijateljskim odnosima.
Nesporno je da su oni u dobrim odnosima i mislim da je to bio razlog zašto je uhićenje išlo danas. Sad ćemo vidjeti hoće li sud na to reagirati – rekao je Nobilo.
Petar Pripuz je u trenutku izdavanja naloga za uhićenje bio u bolnici jer je nedavno bio na operaciji. Pripuz je prije dvije i pol godine bio uhićen u akciji Agram zajedno sa zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem i još nekolicinom aktera, ali optužnica još nije pravomoćna. Uz Pripuza Uskok za izvlačenje novca i izbjegavanje plaćanja poreza tereti još 12 osoba, doznaje se iz izvora bliskih istrazi, dok se iznos izvučenog novca neslužbeno procjenjuje na gotovo 100 milijuna kuna. Prema neslužbenim informacijama istražitelji sumnjaju da je u ovom slučaju riječ o zločinačkom udruživanju, ali i o zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju te utaji poreza, oboje u sastavu zločinačkog udruženja. Osim što su glavni osumnjičenici međusobno navodno podijelili “više desetaka milijuna kuna” izvlačenjem novca je, prema sumnjama istražitelja, Pripuzovoj tvrtki omogućeno umanjenje poreznih obveza za čak 20-ak milijuna kuna.
Neslužbeno se doznaje da je među osumnjičenima i Pripuzov sin Ante, kao i nekoliko direktora CIOS-ovih tvrtki kćeri. Tvrtka CIOS izvijestila je da “neovisno o provođenju istražnih radnji” sve članice CIOS grupe nastavljaju s redovnim poslovanjem i ispunjavanjem ugovornih obveza, a ističu i da rade zakonito te da su u posljednje tri godine imali čak 15 nadzora poreznih tijela.
“Možemo potvrditi da uprava CIOS grupe surađuje s istražiteljima, a poslovanje grupe je stabilno i transparentno, usklađeno sa svim zahtjevima regulative. U proteklim godinama nad poslovanjem članica grupe provođeni su brojni inspekcijski nadzori svih nadležnih institucija, prema čijim je rješenjima uvijek postupano bez iznimke. Samo u posljednje tri godine tvrtke CIOS grupe imale su 15 nadzora poreznih tijela, a inače, prilikom financijskih i poslovnih transakcija kompletna propisana dokumentacija stavlja se na uvid nadležnim tijelima. Samo u 2016. godini članice CIOS grupe, koje zapošljavaju 1.600 ljudi, uplatile su više od 60 milijuna kuna poreza u državni proračun”, navode u priopćenju. Prema neslužbenim informacijama uz suvlasnika CIOS-a Petra Pripuza Uskok za izvlačenje novca i izbjegavanje plaćanja poreza tereti još 12 osoba, dok se iznos izvučenog novca neslužbeno procjenjuje na gotovo 100 milijuna kuna. (VL/Hina)
Hrvatski kralj otpada zaradio na otpadu 6,5 milijardi kuna u pet godina