Datum objave: 28. studeni 2015./Autor: Marko Marković/maxportal.hr/hazud
IZ VRHA SDP-a, i još jednog neovisnog izvora, Maxportal je primio informaciju da je šef SDP-a Zoran Milanović, pripremajući se za pregovore s MOST-om, za premijera predložio Mladena Pejnovića, ravnatelja Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
Kako je Mladen Pejnović vodio DUUDI – Državni ured za upravljanje državnom imovinom?
DUUDI: Nalaz državne revizije rezultat zatečenog stanja
Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) objavio je u četvrtak kako je nalaz državne revizije za prošlu godinu rezultat stanja koje je DUUDI zatekao od svojih prethodnika te kako su evidencije i dokumentacije tijekom ove godine uglavnom sređene.
»Za razliku od drugih upravnih organa, 2014. godina je prva poslovna godina DUUDI-ja. U toj godini su uglavnom prenesene bilance i podaci iz naših prednika ( SDUUDI, HFP, AUDIO) u naslijeđenom stanju. Od toga je DUUDI krenuo. Bio je prekratak rok da se ispravi sve iz višegodišnje pogrešne prakse, kakvu su tolerirale prethodne vlade, ali i tadašnje revizije«, ističe se u priopćenju DUUDI-ja na izvješće Državnog ureda za reviziju, koji je utvrdio niz nepravilnosti i stoga dao nepovoljno mišljenje o poslovanju DUUDI-ja u prošloj godini. Iz DUUDI-ja ističu kako su u međuvremenu, tijekom ove godine evidencije i dokumentacije »uglavnom sređene« te vjeruju da će revizija poslovanja za 2015. pokazati zadovoljavajuće stanje.
Naglašavaju i kako u nalazu revizije nisu zabilježene primjedbe da je oštećen državni proračun ili počinjena neka druga šteta te kako revizija nije imala primjedbi na tekuće poslovanje, darovanja, procjene, prodaje, prava služnosti, prava građenja, iskorištavanja mineralnih sirovina, natječaje za stanove ili za poslovne prostore, putovanja i slično. Ponavljajući kako je stanje evidencije u revizorskom izvješću za 2014. rezultat stanja koje je DUUDI zatekao od svojih prethodnika, navode kako 42 trgovačka društva nisu bila evidentirana u poslovnim knjigama Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO), a DUUDI je odlukom Vlade u 2014. preuzeo stanje iz poslovnih knjiga AUDIO-a gdje su analitički bile evidentirane samo dionice 7 trgovačkih društava.
Državni ured za reviziju: negativno mišljenje DUUDI-ju
Državni ured za reviziju dao je nepovoljno mišljenje o poslovanju DUUDI-ja, jer je utvrdio niz nepravilnosti u poslovanju, od neurednog vođenja evidencije o imovini i nesavjesnog upravljanja nekretninama do neprovođenja postupaka javne nabave. Stvaranje jedinstvena popisa državne imovine i unapređenje upravljanja bili su glavni ciljevi ureda osnovanog na početku mandata Vlade Zorana Milanovića.
Početkom 2014. objavljen je registar u kojem su popisane državne nekretnine te dionice i udjeli u trgovačkim društvima. Međutim, nalaz revizije pokazao je da je taj registar nepotpun, a podaci nepouzdani. Utvrđeno je, naime, da se istovrsni podaci kojima raspolažu pojedini odjeli unutar DUUDI-ja značajno razlikuju s obzirom na to da poslovanje između jedinica nije povezano. Tako, primjerice, u poslovnim knjigama nije evidentirano stečeno i prodano (otuđeno) zemljište. Uz to, podaci iz Registra državne imovine razlikuju se od onih u poslovnim knjigama DUUDI-a. Tako odjel zadužen za Registar državne imovine raspolaže podacima o dionicama i udjelima 59 tvrtki od strateškog i posebnog interesa, a u poslovnim knjigama koje vodi Odjel za računovodstvo evidentirane su dionice i udjeli u samo osam društava. Zbog toga je u poslovnim knjigama evidentirana vrijednost dionica i udjela kojima upravlja DUUDI manja za 16,6 milijardi kuna od vrijednosti iz Registra i obavijesti Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD).
Nadalje, prema nalazima revizora potraživanja za naknade prema pojedinim ugovorima o pravu građenja, pravu služnosti i zakupu zemljišta nisu naplaćena ili se ne naplaćuju pravodobno, praćenje naplate naknada je otežano jer se pojedine naknade uplaćuju na račun državnog proračuna, a pojedine na račun Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP).
Pojedina potraživanja za naknade uopće nisu evidentirana u poslovnim knjigama pa revizori zaključuju da je upitna njihova naplata.
Revizori su utvrdili i značajne propuste u javnoj nabavi. Tako su bez primjene propisanih postupaka javne nabave nabavljene usluge u vrijednosti 1,56 milijuna kuna.
Na portalima se može naći desetine tekstova o osobi kojoj je premijer Milanović povjerio upravljanje državnom imovinu vrijednom 32,5 milijardi eura i ni u jednom se ne može opravdan razlog za imenovanje na tu dužnost.
Tko je Mladen Pejnović?
Ekomonist po obrazovanju, predložen je kao “stručnjak s velikim iskustvom i međunarodnim ugledom, sposoban za provođenje reformi koje predlaže koalicijski partner”.
Većina tekstova fokusirana je na njegovu biografiju vezanu za boravak u Moskvi i veze s obavještajnim službama Moskve i Beograda. To se, u većini tekstova, smatra ključnim razlogom za imenovanje na mjesto šefa DUDI-ja. To i prijateljstvo s premijerovim ocem Stipom Milanovićem. Spominje se i skidanja hipoteka obitelji Milanović koje je posredovao šef DUUDI-ja.
Pejnović rođen je 1953. u Sisku. Otac mu je bio pripadnik Sisačkog partizanskog odreda, nakon rata visoki oficir JNA. Unuk je narodnog heroja Kate Pejnović, prve predsjednice Antifašističkog fronta žena Jugoslavije . Taj podatak mladi Pejnović često je naglašavao gradeći karijeru u vrijeme nenarodnog režima.
Činjenica da je unuk narodnog heroja pomogla mu je i pri izboru za predsjednika Saveza socijalističke omladine Hrvatske. Kad je Plavi vlak, s posmrtnim ostacima komunističkog diktatora Tita, prolazio kroz Zagreb Pejnović je na ispraćaju na kolodvoru stajao uz lijes držeći štafetu.
Na služenju vojnog roka započinje njegova suradnja sa Vojnom bezbjednosti JNA (KOS), a nakon povratka u Zagreb zapošljava se u stručni ekonomski tim CK SKH gdje se odlučivalo o strateškim smjernicama razvoja Hrvatske.
S pozicije šefa kabineta Mike Špiljka Pejnović 1986. odlazi na funkciju pomoćnika direktora Zagrebačkog Velesajma odakle je otjeran zbog loših rezulata. S Velesajma partija ga je udomila kao direktora u Jugohospitaliji gdje ga pamte po autokratskim metodama i prijetnjama liječnicima partijskim kaznama.
U tom razdoblju intenzivno kontaktira beogradske agente u Centralnom komitetu SKHSlavka Malobabića i Radenka Radojčića. Veza s KOS-om, kontraobavješajnom službom JNA, bio je Bude Divljaković.
Pejnović se 1991. god zapošljava u Astri kod Franje Gregorića na mjestu direktora predstavništva u Moskvi. Zajedno sa Željkom Tomljenovićem, Darkom Lončarićem, Mihom Ferenčićem i Nikom Midrićem (svi naslonjeni na obavještajni dio Vojne Službe) razvijaju koncepciju za osnivanje AKD i ALANA kao tvrtki posredstvom kojih se naoružava RH.
Godine 2008. godine vraća se u Hrvatsku i formalno zapošljava u tvrtci Nova Internacional vlasnice Melihe Mehmedagić Ivanić kao jedini zaposlenik. Obnavlja kontakte sa pripadnicima SDP-a te se uz pomoć Nevena Mimice približava Stipi Milanoviću, ocu premijera Milanovića, kojem je predstavljen kao uspješan menadžer s međunarodnim iskustvom.
Od 2011. do 2012. bio je direktor Gradske plinare, a 2012. postaje šef Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.
Koristeći KOS-ovsko Udbaške veze u hrvatskoj vlasti sina Nikola Pejnovića 2011. godina, sa samo 23 godine zapošljava u HBOR-u. U vrijeme dok je na burzi više stotina magistara ekonomije mladi ekonomist Pejnović zaposlio se odmah po završetku studija, a za dvije godine u HBOR-u od pripravnika je napredovao do rukovoditelja sektora.
Pejnović ima veliki utjecaj na Zorana Milanovića. U njegovom uredu skrojena su brojna kadrovska rješenja od pomoćnika ministara, šefova uprava javnih poduzeća do nadzornih odbora državnih tvrtki.
Kruna karijera Pejnoviću bi bilo mjesto predsjednika Vlade što je predložio šef SDP-a.
Milanović ni dosad nije pokazivao ponašanje normalnoga čovjeka, ali predložiti agenta agresorske vojske za hrvatskog premijera, i to uoči obljetnice pada Vukovara, je totalno ludilo ravno nacionalnoj izdaji.
Milanoviću, ubij se!
AUTOR: Marko Marković