Datum objave: 15. prosinac 2015./Piše: Damir Kramarić
‘Mislili smo da uloga DORH-a nije dobro postavljena, jer je nelogično da DORH nikome ni za što ne odgovara. No, s vremenom smo shvatili da je uloga DORH-a itekako dobro osmišljena – kao pokriće za savršenu pljačku. DORH je stroj za pranje povijesti i savršeni sustav zaštite kriminala’, ističe Željko Popović, dok Damir Kajin tvrdi da je Cvitan izabran kako bi čuvao vladajući režim
Tragikomična izjava glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana ‘da djelatnici USKOK-a i DORH-a rade klečeći na podu, ali da unatoč tome daju sve od sebe ne bi li sasjekli kriminal i korupciju u Hrvatsoj(!), i dalje izaziva podsmjeh, ali i burne reakcije nezadovoljne javnosti.
Licemjerna Cvitanova žalopojka pogotovo je teško pala hrvatskim zviždačima, dakle onima koji najbolje znaju kako i koliko (ne)rade USKOK i DORH i koji su na vlastitoj koži osjetili da su i Cvitan i Bajić, po svemu sudeći, glavne poluge zaštite kriminala i velike pljačke (koja je spalila zemlju u 25 godina samostalnosti Hrvatske, no zbog koje nitko do danas nije pravomoćno osuđen), a ne – progona kriminala i korupcije.
”Pratim sudske procese u Hrvatskoj, posebno one koji se odnose na suđenja mafijašima koji su sudjelovali u “programu 200 bogatih obitelji” koji je zacrtan još 80-tih godina prošlog stoljeća, gdje je oligarhija centralnog komiteta korupcije i kriminala donijela povijesnu odluku o pretvorbi i pljački “društvene imovine” građana Hrvatske, kao i cijele Jugoslavije.
Sudovi, suci i DORH imaju zasigurno najvažniju ulogu u svemu tome, oni stvaraju novu povijest, u kojoj nakon suđenja pojedincima, koji se oslobađaju od teških kaznenih djela, kao i ratnog profiterstva, tim činom stvaraju novu povijest bez pljačkaša, po principu NIŠTA SE NIJE DOGODILO!
Budući da znamo da se za isto djelo ne može dva puta suditi, kao što nije upitna opljačkana imovina niti je ista u sudskim procesima oduzeta, tada je jasno da je pravosuđe sam vrh kriminala, zapravo stroj za pranje povijesti i ukradene imovine. Pitanje je vremena kad će ovo sve narod shvatiti. Jednom sigurno hoće”, ističe Željko Popović, predsjednik Nezavisnog sindikata carine Hrvatske i jedan od najaktivnijih te najiskusijih hrvatskih zviždača.
Dodaje da bi pravne stručnjake trebalo upitati za čudotvornu formulu po kojoj uz toliko pljačke i kriminala nitko ni za što nije procesuiran i nitko za ništa nije pravomoćno osuđen.
”Trebalo bi to pitati i Ivu Josipovića, koji je zagovarao novu pravednost. Zašto je odlikovao Mladena Bajića? Zar zbog zaštite kriminala? U našem sindikatu smo vidjeli da se nakon otkrića planine kriminala i korupcije za mandata Mladena Barišića, apsolutno ništa nije dogodilo. Barišić je na slobodi, a nitko od njegovih, također korumpiranih kadrova, nije smijenjen. Samo su nastavili gdje su stali. SDP-u takvi odgovaraju, kao i HDZ-u. DORH je, u stvari, posložen kao savršen sustav zaštite pljačke. Sve je u redu, nitko nije kriv, ništa se nije dogodilo. Mislili smo da uloga DORH-a nije dobro postavljena, jer je nelogično da DORH samo jednom godišnje podnese izvještaj Saboru i nikome ni za što ne odgovara. No, s vremenom smo shvatili da je ulogu DORH-a itekako dobro osmišljena – kao pokriće za savršenu pljačku. DORH je, u biti, stroj za pranje povijesti i savršeni sustav zaštite pljačke. Kada oni utvrde da pljačka imovine vrijedne stotine milijardi kuna nije kazneno djelo, otete milijarde postaju legalno vlasništvo”, zaključuje Željko Popović, uz napomenu da stvarni vladari Hrvatske ne sjede na Markovu trgu, niti na Pantovčaku, već su to oni koji su opljačkali Hrvatsku, a sada iz sjene kreiraju sva zbivanja u zemlji.
Slično razmišlja i Damir Kajin, čije će se odsustvo s Markova trga, bez ikakve sumnje, itekako osjetiti, jer je bio jedan od rijetkih sabornika koji je otvoreno godinama govorio da je ‘car gol’.
”Nakon dvije godine shvatite zašto je na mjesto glavnog državnog odvjetnika izabran Cvitan. Da bi čuvao režim! Tuže se da nemaju prostora za rad. Pa cijela Hrvatska je puna vojarni i svaki državni odvjetnik kada bi vlast htjela mogla bi mu ustupiti cijeli jedan kat, a ne sobu. Nikada nitko nije zlorabio medije kao što to vladajući čine zadnjih dvije godine. Opozicija na medije nema utjecaja. Zašto je smijenjen zapovjednik ATJ Lučko, Istrijan Alen Klabot? Zbog prijavka predsjednici ili zbog toga što je u dva navrata vozio službeni džip? Ma molim Vas, koji džip, a onda se pojavljuje informacija da se u Banske dvore neće pustiti ni prijelazni mandatar pa i ako se bude poštovao Ustav.
Pa imamo slučaj Rašković, i nadam se da se u Beogradu njegovoj obitelji neće ništa dogoditi, ali nikada ne znate, a sve mu se to dešava jer ne poštuje volju SDSS-a. I na kraju ovo sa jamstvima. Ako imate vlast onda kontrolirate u državama poput naše DORH, medije i sve će vam biti oprošteno, ali ovo što se radi – da bi se zadržala vlast nije obećavajuće. Ovo nije ona Hrvatska koju se sanjalo. Izbori? Pobjedi, izgubi, ali čuvaj ustavna načela. Bolje biti pogažen nego biti na vlasti na takav način. Narod ima kratko pamćenje, njemu se sve može podvaliti, ali nikada se ne zna kada se može prisjetiti učinjene nepravde, jer i ovih 210 milijuna kuna netko će morati platiti, a neki drugi zbog toga će biti zakinuti”, poručio je nedavno Damir Kajin.
Kako pravnici pojašnjavaju Cvitanovo ‘cmizdrenje’ te činjenicu da uz toliko pljačke i kriminala nitko ni za što nije procesuiran i nitko za ništa nije pravomoćno osuđen tijekom 25 godina, te slažu li se s tvrdnjom da je pravosuđe zaštitnik kriminala, stroj za pranje povijesti i ukradene imovine, provjerili smo u razgovoru s Perom Kovačevićem, pravnim ekspertom i bivšim zastupnikom koji je često u Saboru ukazivao na neprocesuirani kriminal i problematično pravosuđe.
”Očito se situacija u DORH-u promijenila. Sada predmeti više ne leže godinama u ladicama, nego stoje na podu! Teško je tvrditi da je pravosuđe zaštitinik kriminala, no puno je indicija koje govore da je to doista tako. Puno toga ne štima. U privatizacijskim aferama opljačkano je oko deset milijardi eura, CIA tvrdi da su deseci milijardi dolara izneseni zadnjih godina iz Hrvatske, no hrvatsko pravosuđe ništa od toga nije procesuiralo. Točno je da DORH nikome ni za što ne odgovara, pa se čini da je doista sve namjerno tako osmišljeno, kako velika pljačka ne bi nikada bila procesuirana. Obična farsa na kraju je ispala i inicijativa Ive Josipovića, prema kojoj nema zastare za ratne zločine i zločine u pretvorbi i privatizaciji. On je ukrao moju ideju prema kojoj bi svi oni koji ne mogu pravdati svoju imovinu tu imovinu trebali vratiti u proračun Republike Hrvatske. No, napravio je to tako da na kraju nitko za ništa ne odgovara, niti se ikome oduzima imovina. Čini se da su propisi namjerno na taj način osmišljeni da se ništa ne može napraviti. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li se sankcionirati kriminal u predstečajnim nagodbama. Sudac Kolakušić upozorio je da je kroz predstečajne nagodbe opljačkano oko 50 milijardi kuna, no bojim se da ni od toga neće biti ništa”, ističe pravnik Pero Kovačević.
Dodaje da je velik problem i selektivnost hrvatskog pravosuđa, što je vrlo štetno za pravnu državu.
”Negdje pokreću postupke, drugdje ne. Protiv onih koji su na vlasti ništa se ne poduzima, a prema ostalima vrijede stroži kriteriji. Zato je nužna reforma svih reformi, odnosno reforma pravosuđa. Pravosuđe treba pod hitno ozdraviti, da napokon nešto profunkcionira. Osim toga, trebalo bi odvojiti kriminalističku policiju i PN USKOK od izvršne vlasti. Te djelatnosti valja pripojiti DORH-u i USKOK-u, kako bi smanjili utjecaj politike i izvršne vlasti. Cvitan doista ima problema s neodgovarajućim uvjetima rada, no veći je problem kadroviranje u DORH-u. Iz vlastitog iskustva znam da državni odvjetnici u općinsksim i županijskim državim odvjetništvima ne vladaju materijom, pa ne čudi da nikada ništa ne naprave. Ili ako nešto i učine, to kasnije padne u vodu, zbog čega nikada nemamo pravomoćne presude”, primjećuje Pero Kovačević.
Pojašnjava zatim da i jedna i druga glavna politička opcija (HDZ i SDP) uvijek svoje kadrove nastoje ubaciti u DORH i sudstvo, zbog čega situacija s pravosuđem i jest tako katastrofalna.
”Građani s punim pravom nemaju povjeranja u hrvatsko pravosuđe”, zaključuje pravni i politički analitičar Pero Kovačević.